Aktivní odpočinek v Horní Lhotě

Ve dnech 18. a 19. 10. 2014 se za finanční podpory městského obvodu Ostrava – Jih opět v Horní Lhotě uskutečnil rekondiční pobyt. Letošní rok byl zaměřen na sport, rehabilitaci a sociální problematiku hendikepovaných. Akce se zúčastnil hojný počet tělesně postižených na vozíku, nenechalo si ji ujít 15 členů včetně doprovodů.

Pobyt byl pro zúčastněné velice přínosný. Seznámili se s důležitostí pravidelné fyzické aktivity vykonávané v domácím prostředí, která jim bude velice nápomocná pro udržení soběstačnosti a co nejlepší fyzické kondice a kterou jim názorně předvedli zkušení fyzioterapeuti. Osvojili si tak techniky, jak si v rámci možností co nejlépe pomoci.

Dalším bodem letošního ročníku bylo seznámení se s možností orientačního oběhu pro hendikepované, která je nadchla. Tento sport je pro ně přínosný hned z několika důvodů – opět je to forma, jak si zlepšit a udržet kondici, zároveň se jedná o aktivitu vykonávanou venku v příjemném prostředí a navíc v kolektivu – hendikepovaní tak mají touto cestou možnost se alespoň částečně vymanit z izolace, ke které se často vlivem svého hendikepu uchylují.

Součástí programu byla také série přednášek týkající se zdravého životního stylu a správného stravování. Tato problematika je pro hendikepované vzhledem k zpomalené funkci trávicího traktu vlivem sedavého způsobu života rovněž nesmírně důležitá, zároveň je bohužel často podceňována či naprosto opomíjena.

Po celou dobu pobytu měli účastníci k dispozici tělocvičnu vybavenou stolním tenisem – mohli se tak blíže seznámit i s tímto sportem.

Celý pobyt doprovázela pohodová atmosféra a příjemná nálada, díky níž se navzájem poznali a spřátelili noví členové, ti stávající si užívali společně strávených chvil a vzpomínali na společně prožité okamžiky předchozích akcí a nedávných výjezdů.

Mgr. Irena Petrášová